Preskočiť na hlavný obsah

Clublife 26.09.09

V túto neskorú septembrovú sobotu sa ako obvykle zišla hŕstka letuchtivých plachtárov na letisku v Nitre a vytiahli na štart celý hangár :)

Vytiahla sa všetka dostupná technika vrátane všetkých štyroch eLeSiek, ktoré máme momentálne k dispozícii...

"Šestky" sú poskladané a umyté, môžme to vytlačiť

tradične som osedlal N6 v 17,5m verzii

náš skromný septembrový grid :-D

tie dve chmáry nad hangárom onedlho zmizli a to bolo pre dnes všetko, čo sa týka kumulov

Takto vyzerá prvák na Leteckej doprave po prvom týždni na intráku...to len aby ste vedeli prečo neletel :-D

Naberanie výšky po vypnutí. Hneď bolo jasné, že to dnes na 500vku nebude

Ale zato polietať si po dlhšej dobe vždy plachtára naplní.

Hnedé polia aj v tejto dobe stále fungujú, najskôr sme to skúsili na juh...

...potom zase na sever.

Mesto Partizánske a pohľad na cestu domov...

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozloženie síl pri zátačke s náklonom

Možno si mnohí z vás, ktorí ste absolvovali kurz pilota, po prečítaní nadpisu poviete, že čo nám tu chce autor v roku 2020 písať o tom ako lietadlá zatáčajú. Veď sme sa to všetci učili na prednáškach aerodynamiky a sú toho plné učebnice. Všetci predsa poznáme ten obrázok, kde je naklonené lietadlo a z jeho ťažiska smerujú šípky do všetkých možných strán a navzájom sa rušia vertikálne a horizontálne zložky síl. Navyše, je k tomu niekoľkostranový presvedčivý fyzikálny výklad ako dané sily vznikajú a čo sa pritom deje. V tomto príspevku sa venujem tomu, že veľa učebníc vysvetluje aerodynamiku zátačky nesprávne a pozrieme sa na to, čo sa v skutočnosti s lietadlom v náklone deje. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Učebnice sportovního letce. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge. Videl som mnoho zdrojov, niektoré miešajú hrušky s jablkami, iné dokonca popisujú neexistujúce fyzikálne javy. Uvediem pár príkl

Lomnický a Gerlachovský štít

Jarný výlet do Vysokých Tatier dňa 22.4.2023❄. Lomnický štít zo severo-východnej strany. Skalnaté pleso naľavo. Na pravej strane Belianske Tatry, Zelené pleso a chata pri Zelenom plese. Gerlachovský štít. Pohľad smerom na západ.

Nízke Tatry 23. apríl 2020

Dnes sme si s Martinom švihli tímových 540km cez Minčol (Kubínska hoľa), Drážovce (pri Nitre) a Demänovú v Nízkych . Ešte to chcelo tak 100km navyše keďže sme pristávali už okolo 16:30, ale aj tak super prelet. Okrem samotných Nízkych Tatier takmer čisto, iba po hrebeňoch sa robili chmárky a pod nimi silné stúpania.