Preskočiť na hlavný obsah

17. august 09 - 390km na Golf-Indii

V pondelok 17.8 som sa dostal do dlhšej dobe do našej druhej LS-6tky, do "GI". Natankoval som 100 litrov H2O a vytiahol na štart. Ďaleko na severovýchode už bolo dosť skoro vidieť ponaskakované kongesťáky a bolo jasné, že to dnes pôjde do búrok.

Prvé štarty patrili nášmu čerstvému cirrusárovi Filipovi (známy ako "oranžový barón":) pričom po štvrtom štarte zostal asi pol hodinu točiť v 500m v okolí letiska. Ostatní sme pozerali zo zeme ako sa mu darí. U nás to bolo stále čisté, no napriek tomu Domino nevydržal a išiel tiež bojovať. My sme ešte hodnú chvílu vyčkávali a keď sa objavili prvé chmárky tak sme začali štartovať. Štart som mal veľmi neskoro - o 13:22. Prvé točenie po vypnutí okolo 1m/s asi do 900m a pomaly som sa presúval na sever. Okolo Tribča to už bolo veľmi slušné. Dali sa nájsť stúpania 2-3m/s. Základne v 1600m. Postupne som sa dostal za Handlovú na Kozie chrbty, kde som točil neďaleko od prehánky, ktorá bola na úpätí Veľkej Fatry. Ďalej sa už moc nedalo. Malá Fatra bola vyhasnutá po prehánke a Veľká kompletne zliata a šlahali z nej blesky. Otočil som sa a bez problémov doletel do Nitry. Rovno nad mestom som zatočil stupák do 2m/s a otočil sa znova na sever, lebo na juh od Nitry veľmi málo kumulov. V okolí Tribča-Vtáčnika stále výborné počasie ale doliny sa začínali kompletne čistiť - počasie ostalo iba na hrebeňoch. Opäť som letel po Handlovú a rozhodol som sa ísť na Malú Fatru, kde medzi časom naskákali kumuli aj keď také dosť rozcuchané. Po Kozích bol dosť problém, nakoniec som sa uchytil pri Kľaku, kde som vytočil 2meter do bázy a vydal som na Veľkú Lúku. Južne od Lúky asi 5km som točil posledný dobrý stupák - asi 2.5m/s. Otočil som Veľkú lúku a letel domov. Po ceste som bral aj slabé stúpania, ale nebol moc problém. V okolí Tribča ešte slušne držali veľké mraky, ktoré už boli v štádiu rozpadu. Z nabratej výšky som urobil kratšie rameno na juh a nasadil na doklz. 390km.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozloženie síl pri zátačke s náklonom

Možno si mnohí z vás, ktorí ste absolvovali kurz pilota, po prečítaní nadpisu poviete, že čo nám tu chce autor v roku 2020 písať o tom ako lietadlá zatáčajú. Veď sme sa to všetci učili na prednáškach aerodynamiky a sú toho plné učebnice. Všetci predsa poznáme ten obrázok, kde je naklonené lietadlo a z jeho ťažiska smerujú šípky do všetkých možných strán a navzájom sa rušia vertikálne a horizontálne zložky síl. Navyše, je k tomu niekoľkostranový presvedčivý fyzikálny výklad ako dané sily vznikajú a čo sa pritom deje. V tomto príspevku sa venujem tomu, že veľa učebníc vysvetluje aerodynamiku zátačky nesprávne a pozrieme sa na to, čo sa v skutočnosti s lietadlom v náklone deje. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Učebnice sportovního letce. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge. Videl som mnoho zdrojov, niektoré miešajú hrušky s jablkami, iné dokonca popisujú neexistujúce fyzikálne javy. Uvediem pár príkl

Lomnický a Gerlachovský štít

Jarný výlet do Vysokých Tatier dňa 22.4.2023❄. Lomnický štít zo severo-východnej strany. Skalnaté pleso naľavo. Na pravej strane Belianske Tatry, Zelené pleso a chata pri Zelenom plese. Gerlachovský štít. Pohľad smerom na západ.

Predvianočný vlnový minizraz v Nitre

Stačilo jedno decembrové poobedie a pár správ na WhatsAppe na to, aby sa na druhý deň ráno v Nitre stretlo sedem vlnochtivých plachtárov. Zhruba po 9.00 sme mali nachystané a pomaly sa schyľovalo na štart. Oblačnosť však nevyzerala úplne vlnovo a tak sme sa skúšali ťahať nie len do závetria Žibrice, ale niektorí aj priamo na svah. Keďže závetrie moc nefungovalo, tak sme sa postretali na návetrí Žibrice a pokúšali sme sa vystúpať popri oblačnosti, ktorá kondenzovala rovno nad svahom. Najskôr sa to podarilo Dominovi a Samovi, ktorý si prišiel vyskúšať južnú bavlnku až zo Žiliny. Oblačnosť následne zhustla, čo znamenalo dočasnú stopku pre nás ostatných. Ale nevzdávali sme sa a čakali sme na našu chvíľu. Tá prišla asi po hodine Brownovho pohybu okolo Žibrice, keď sa dočasne rozpustila oblačnosť v stúpavej stope. To sme využili spolu s Martinom, Romanom a Filipom. Tento dôležitý moment premeškal Peťo a tak musel hoblovať nad Žibricou zhruba ďalšiu hodinku. Po dostúpaní stropu sme sa postu