Preskočiť na hlavný obsah

2. august 09 - Liešťany

V nedeľu 2. augusta som pôvodne ani neplánoval letieť, ale nemohol som sa pozerať na neobsadenú LS-6 "N6" v tranďáku. Tak som to poskladal a vytlačil na štart.

Ako to je u nás už zvykom, opäť milión eroplánov na štarte vzhľadom na neustálu prítomnosť zahraničných plachtárov. Fúkal silný juh (cca 40km/h) a počasie vyzeralo dosť slabo, preto som čakal že to vydá akurát tak na svah. Po vypnutí som ale názor zmenil, termika fungovala a dalo sa letieť, tak poďho na kopce. Výrazný zlom nastal keď som priletel na Kľak. Tu sa skončilo pre mňa točenie a začalo svahovanie. Celú Malú Fatru som presvahoval po Veľkú Lúku tam aj naspäť z hrebeňa na hrebeň, ktoré boli kolmo nafukované južným vetrom. Po ceste naspäť som ale spravil osudnú chybu, keď som zle odhadol vietor a hrebeň Maguri. Plán bol zo severnej strany preletieť na návetrie od Nitrianskeho Rudna. Vietor ale nefúkal kolmo na svah a po tom ako ma to na severnej strane Maguri zhodilo do malej výšky, som sa už na svahu neuchytil a musel som zletieť do doliny pri Rudno. To som už mal výšku tak akurát na rolu a po tom, čo aj posledné pokusy o uchytenie zlyhali, som to zrovnal na celkom slušnú lúku pri obci Liešťany.




Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozloženie síl pri zátačke s náklonom

Možno si mnohí z vás, ktorí ste absolvovali kurz pilota, po prečítaní nadpisu poviete, že čo nám tu chce autor v roku 2020 písať o tom ako lietadlá zatáčajú. Veď sme sa to všetci učili na prednáškach aerodynamiky a sú toho plné učebnice. Všetci predsa poznáme ten obrázok, kde je naklonené lietadlo a z jeho ťažiska smerujú šípky do všetkých možných strán a navzájom sa rušia vertikálne a horizontálne zložky síl. Navyše, je k tomu niekoľkostranový presvedčivý fyzikálny výklad ako dané sily vznikajú a čo sa pritom deje. V tomto príspevku sa venujem tomu, že veľa učebníc vysvetluje aerodynamiku zátačky nesprávne a pozrieme sa na to, čo sa v skutočnosti s lietadlom v náklone deje. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Učebnice sportovního letce. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge. Videl som mnoho zdrojov, niektoré miešajú hrušky s jablkami, iné dokonca popisujú neexistujúce fyzikálne javy. Uvediem pár príkl

Lomnický a Gerlachovský štít

Jarný výlet do Vysokých Tatier dňa 22.4.2023❄. Lomnický štít zo severo-východnej strany. Skalnaté pleso naľavo. Na pravej strane Belianske Tatry, Zelené pleso a chata pri Zelenom plese. Gerlachovský štít. Pohľad smerom na západ.

Predvianočný vlnový minizraz v Nitre

Stačilo jedno decembrové poobedie a pár správ na WhatsAppe na to, aby sa na druhý deň ráno v Nitre stretlo sedem vlnochtivých plachtárov. Zhruba po 9.00 sme mali nachystané a pomaly sa schyľovalo na štart. Oblačnosť však nevyzerala úplne vlnovo a tak sme sa skúšali ťahať nie len do závetria Žibrice, ale niektorí aj priamo na svah. Keďže závetrie moc nefungovalo, tak sme sa postretali na návetrí Žibrice a pokúšali sme sa vystúpať popri oblačnosti, ktorá kondenzovala rovno nad svahom. Najskôr sa to podarilo Dominovi a Samovi, ktorý si prišiel vyskúšať južnú bavlnku až zo Žiliny. Oblačnosť následne zhustla, čo znamenalo dočasnú stopku pre nás ostatných. Ale nevzdávali sme sa a čakali sme na našu chvíľu. Tá prišla asi po hodine Brownovho pohybu okolo Žibrice, keď sa dočasne rozpustila oblačnosť v stúpavej stope. To sme využili spolu s Martinom, Romanom a Filipom. Tento dôležitý moment premeškal Peťo a tak musel hoblovať nad Žibricou zhruba ďalšiu hodinku. Po dostúpaní stropu sme sa postu