Preskočiť na hlavný obsah

Lysec 2011 a vlnový seminár v Martine

V sobotu 5.2.2011 sa konala tradičná akcia - výstup na Lysec. Tento ročník bol špecifický hneď z viacerých dôvodov. Samotný výstup prebiehal v podmienkach IFR, ale napriek tomu to bol krásny zážitok a namiesto tradičného výhľadu do okolitých dolín sa nám naskytli zaujímavé a nevšedné pohľady. Okrem toho sme si preverili, ako sme na tom s fyzickou kondíciou pred očakávanou plachtárskou sezónou. Čo chcem ale vyzdvihnúť, bol pripravený vlnový seminár v zaplnenom martinskom bare Peklo.

O svoje skúsenosti sa s nami podelili známi slovenskí plachtári a musím povedať , že všetky prednášky boli perfektné! Autori vysvetlili jasne a zrozumieteľne ako vlna funguje, kedy, kde a ako je využiteľná či už v Jeseníkoch, Martine, Tatrách, za Karpatmi, či Tribčom. Všetky prezentácie boli sprevádzané krásnymi fotografiami pohľadov, ktoré bežný smrteľník nemá šancu vidieť. Rovnako sa nezabudlo na praktickú stránku a vysvetlená bola detailne príprava na let vo vlne od suchého oblečenia, cez kyslík až po žiadanie priestorov. Okrem vlnového lietania nám ešte Vlado Foltín ukázal ako sa brúsia svahy v Chile, čo bolo sprevádzané vtipnými komentármi Petra Krejčírika a Ludka Klugera.


Celá akcia sa niesla v neformálnej a priateľskej atmosfére a myslím, že naplnila očakávania vysoko nad mieru. Dúfam, že podobných akcií sa bude konať čo najviac.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozloženie síl pri zátačke s náklonom

Možno si mnohí z vás, ktorí ste absolvovali kurz pilota, po prečítaní nadpisu poviete, že čo nám tu chce autor v roku 2020 písať o tom ako lietadlá zatáčajú. Veď sme sa to všetci učili na prednáškach aerodynamiky a sú toho plné učebnice. Všetci predsa poznáme ten obrázok, kde je naklonené lietadlo a z jeho ťažiska smerujú šípky do všetkých možných strán a navzájom sa rušia vertikálne a horizontálne zložky síl. Navyše, je k tomu niekoľkostranový presvedčivý fyzikálny výklad ako dané sily vznikajú a čo sa pritom deje. V tomto príspevku sa venujem tomu, že veľa učebníc vysvetluje aerodynamiku zátačky nesprávne a pozrieme sa na to, čo sa v skutočnosti s lietadlom v náklone deje. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Učebnice sportovního letce. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge. Videl som mnoho zdrojov, niektoré miešajú hrušky s jablkami, iné dokonca popisujú neexistujúce fyzikálne javy. Uvediem pár príkl

Lomnický a Gerlachovský štít

Jarný výlet do Vysokých Tatier dňa 22.4.2023❄. Lomnický štít zo severo-východnej strany. Skalnaté pleso naľavo. Na pravej strane Belianske Tatry, Zelené pleso a chata pri Zelenom plese. Gerlachovský štít. Pohľad smerom na západ.

Predvianočný vlnový minizraz v Nitre

Stačilo jedno decembrové poobedie a pár správ na WhatsAppe na to, aby sa na druhý deň ráno v Nitre stretlo sedem vlnochtivých plachtárov. Zhruba po 9.00 sme mali nachystané a pomaly sa schyľovalo na štart. Oblačnosť však nevyzerala úplne vlnovo a tak sme sa skúšali ťahať nie len do závetria Žibrice, ale niektorí aj priamo na svah. Keďže závetrie moc nefungovalo, tak sme sa postretali na návetrí Žibrice a pokúšali sme sa vystúpať popri oblačnosti, ktorá kondenzovala rovno nad svahom. Najskôr sa to podarilo Dominovi a Samovi, ktorý si prišiel vyskúšať južnú bavlnku až zo Žiliny. Oblačnosť následne zhustla, čo znamenalo dočasnú stopku pre nás ostatných. Ale nevzdávali sme sa a čakali sme na našu chvíľu. Tá prišla asi po hodine Brownovho pohybu okolo Žibrice, keď sa dočasne rozpustila oblačnosť v stúpavej stope. To sme využili spolu s Martinom, Romanom a Filipom. Tento dôležitý moment premeškal Peťo a tak musel hoblovať nad Žibricou zhruba ďalšiu hodinku. Po dostúpaní stropu sme sa postu