Preskočiť na hlavný obsah

Vlna za železničným násypom

V nedeľu 6. februára 2011 sme sa s Dominom rozhodli, že čerstvo načerpané poznatky z vlnového seminára z predchádzajúceho dňa aplikujeme v praxi. V skutočnosti sme vlnovú situáciu očakávali už pár dní vopred a od rána všetko predpovediam nasvedčovalo, natiahnuté lenťáky od nevidím do nevidím a rotory rovno pri letisku. Vytiahli sme overenú techniku DG-1000T a krátko pred jedenástou hodinou sme už stúpali rovno nad Nitrou.


Tu by som rád podotkol, že vlna za železničným násypom síce nie je taká fenomenálna ako v bode "C" (tí, čo sa zúčastnili seminára vedia o čom hovorím :D), ale dôležité je, že funguje! Pravdu povediac, situácia bola o niečo zložitejšia ako to býva u klasických meteo modelov. Proste vlnilo sa to krížom krážom a ťažko povedať, čo bolo od čoho zvlnené. Každopádne fúkal silný vietor z cca 300 stupňov s malými výchylkami smeru. Od 1000m okolo 70km/h a už moc nezosiloval, čo bolo aj dôvodom toho, že sme sa moc vysoko nedostali. Okolo 2000m (naša najvyššia výška) bola podľa výstupu diskontinuita (zoslabenie vetra s výškou). Zaujímavé na tom bolo, že pri SZ vetre sme nevyužívali vlnu za Zoborom (resp. Tribečským pohorím) ale n-tú vlnu od Malých Karpát, ktorá ešte pravdepodobne interferovala na južnom cípe Inoveckého pohoria. Po nastúpaní dostatočnej výšky sme sa vydali rovným letom na sever. Otáčali sme sa niekde na úrovni Partizánskeho, lebo pred nami už bolo 9/8 oblačnosti. Zaujímavé bolo, že na juhu nás zastavilo až bratislavské TMA v blízkosti šuranského letiska, kde to stále nosilo! Proste železničný násyp :) V princípe sa dalo voziť hádam aj celý deň. Nech sa páči, pár fotografii.


Učebnicová situácia: hangár - rotor - lenťák

Stúpame nad Nitrou

Pohľad smerom na Malé Karpaty - odtiaľ sa k nám šírilo vlnové prúdenie

Topoľčany

Niečo pre windsurferovPohľad na Veľký Tribeč

Vysokopodlažné lenťáky - pohľad smerom na Trenčín

Nakoľko som bol vo vlne 1.krát, tak toto na veľmi zaujalo


Jednoducho rozprávka
Nezabudnite sledovať výstup vetra!

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Po-vianočná vlna 2019

Tento posledný decembrový víkend sa mi podarilo dostať do tej strašnej zimy hneď dva krát. Včera sme čakali celý deň na vlnu, ale zrejme labilný vzduch a následná termika nám prekazili plány. Na záver dňa som si aspoň hodinku polietal v termike/snehovej prehánke okolo letiska.

Dnes to už vyšlo. Štartovali sme okolo 10.00 a pri severo-východnom vetre sme nadviazali rovno nad mestom Nitra. Ďalej sme pokračovali proti vetru. Striedali sme preskoky a osmičkovanie na rotoroch. A tak sa nám podaril taký malý preletík na koniec roka :)

Photo: Dominik Jančik
Clublife 25-26. máj 2019

Uplynulý víkend sa v Nitre niesol v znamení výbornej plachtárskej nálady a v podstate aj celkom dobrého počasia. V sobotu to začínalo u nás trocha neskôr (cca 13.00), ale napriek tomu sme sa s Martinom "400" pustili spoločne do Fatranských a Tatranských kopcov. Základne na kopcoch v pekných 8000 ft. Škoda, že na Západných a Vysokých to nebolo trocha vyššie.
V nedeľu som sa už zúčastnil druhej disciplíny lokálneho plachtárskeho sústredenia. Očakávali sme veľa prehánok smerom na sever, tak sme stavili na kratšie trojuhoľníky na nížine. Počasie bolo o niečo slabšie ako v nedeľu, no napriek tomu sme si pekne polietali :)Nízke Tatry 14. apríl 2018

Krátky fotoreport zo zasnežených Nízkych Tatier. Výborné počasie, základne vysoko :)

Photo: Martin Šnirc
Photo: Martin Šnirc