Preskočiť na hlavný obsah

17. apríl 2011 - 519km FAI triangel

Nedeľa 17.4.2011 pre mňa znamená zatiaľ môj najlepší prelet. Nebolo ale všetko také ružové, ako sa môže zdať pri pohľade na GCup. Poďme teda pekne po poriadku...

Ešte v sobotu večer som bol pevne rozhodnutý, že ráno pocestujem ako obvykle do BA za školskými povinnosťami. Po prečítaní príspevku Paľa Černého na glidingu som ale zmenil plány. Čo, ak sa mi podarí dostať do vzduchu. A tak aj bolo. Ráno sme spolu s Peťom "Koučom" dorazili na letisko ako prví. Čerstvé 3°C, bezvetrie a na nádych bolo cítiť instabilné zvrstvenie. Vzhľadom na blížiaci sa Pribina Cup nebolo jasné, či je k dispozícií nejaká technika. Zato prípravné práce na súťaž sme úspešne zvládli už v sobotu. Zistili sme, že naša DéGé 1000 je voľná a už netrpezlivo čaká na vyhangárovanie. Nezaváhali sme ani na chvíľu a o pár minút už bola pripravená na štarte. Netrvalo dlho a na grid pribudlo cca 30 ďalších vetroňov, či už miestnych alebo zahraničných plachtárov. Vyhecovaní poslednou vetou spomínaného článku: "Tak zajtra deklarujte dlhé trojuholníky...‘ a tiež faktom, že na FCC pískli trate o dĺžkach 500-750km, sme naklikali v SeeYou 519km FAI triangel: NITRA-CADCA-TORNALA-KOLAROVO-NITRA. Okrem nás leteli síce trocha iný ale tiež vyše 500km FAI triangel Domino (GI), Vlado (10) a Jano (SI).


Štartujeme o 11:25 pod prvé kumuly. Po dostúpaní základne cca 1700m na Nitru. Pretíname pásku a taháme na kopce. Pred nami už 5/8 kumulov, ale tiež výrazné rozpady. Prvé rameno cca 135km po Čadcu bezproblémový let, ale nenazval by som to počasie sezóny, skôr také nadpriemerné. Stúpania 2-3m/s relatívne úzke. Na Malej Fatre už základne v 8000 feetoch. Tento trend zhruba pokračoval aj od Čadce po Nízke Tatry. Tu sa začala situácia meniť. Okolie Chopka až niekam po Kráľovku sa v tom čase začalo zlievať do pasívnej oblačnosti. To nám ešte nevadilo. Preleteli sme hrebeň a pri Brezne sme na náslnečnej strane dostúpali opäť 8000 feetov. Niekde v okolí Tisovca nastal kritický bod nášho letu.

Ďalších 300km trate sme leteli stále viac a viac pod pasívnou oblačnosťou a stúpania sem tam 1-1,5m/s. To sa prejavilo na našej rýchlosti. Najzaujímavejší moment nastal po otočke Tornaly, keď sa mi na displeji ILECa objavila cifra 180,7km na ďalší otočák a pohľad na to (ne)počasie pred nami. Vtedy som to videl tak, že prekĺžeme, čo sa dá a nahodíme. Náš problém bol v tom, že celých tých 180km sme cca 20-30km pred nami videli aktívne kumuly, ale nad nami sa to dekovalo. Toto je vidieť na priloženom družicovom snímku. V čase keď sme leteli južné rameno sa nad nami vytvárala súvislá pasívna oblačnosť. Úplne iné počasie ako v okolí Prievidzkej, Martinskej doliny alebo na Orave. Cca na 100-tom km do cieľa sme zatočili vtedy neuveriteľný 2-meter do 1800m a naše šance na doletenie sa zvýšili na cca 25%. Letíme ďalej do neistého počasia. Onedlho sa začínam po dlhej dobe orientovať aj podľa terénu. Asi na 50-tom km do cieľa ešte pred poslednou otočkou dotáčame asi posledné zvyšky termiky – metrík na doklzovú výšku. Na doklze už ani nehleslo, zato ešte nám narobila vrásky neustále klesájúca stopa, ktorá znižovala rezervu. Tesne, ale doleteli sme.

Na záver dodám, že z Nitry sa uleteli celkovo 4 päťstovky triangle.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

1. PMSR juniorov 2009 - Partizánske

Najdôležitejšou udalosťou roku 2009 z pohľadu slovenského juniora boli 1. Plachtárske Majstrovstvá Slovenskej Republiky juniorov, ktoré sa uskutočnili 15.7. - 26.7.2009 v Partizánskom. Juniorky boli spojené s 29. ročníkom MAM2009. Spolu pretekalo 46 posádok v 3 triedach. Z juniorov pretekalo 9 pilotov v klubovej triede. Medzi 7 chalanmi súťažili aj 2 dievčatá. Najväčšia výprava juniorov prišla z AK Nitra - 5 pilotov. Z nich traja obsadili aj prvé priečky. Majstrom Slovenska juniorov sa stal favorit Dávid Darnady na Cirrus Std. "99", ktorý si bol pred pár dňami zatrénovať vo Fínsku, kde na jWGC obsadil krásne 9 miesto. My ostatní sme sa pretekov zúčastnili po prvý krát, preto sme hlavne získavali skúsenosti.


V Partizánskom sa zišla super partia ľudí, vládlo priateľstvo na zemi i vo vzduchu. Spoznali sme nových ľudí a hlavne sme si odniesli každý hŕbu zážitkov, spomienok a skúseností. Myslím, že organizovať juniorské majstrovstvá bol výborný krok v rozvíjaní našeho športu a dú…

2. máj 2012 - polygon 504km

Rád začínam obšírne, tak prečo nie aj teraz. Ako obvykle, všetko to začalo deň predtým. Utorok - prvý máj - sviatok práce. Ja som zrejme zle vyhodnotil predpovede a vôbec som sa neunúval opustiť Bratislavu a radšej som voľný čas využil bežnými vybavovačkami. Večer volá Kaldéz: "Rado, zdvihnem ti krvný tlak". Vyplašil som sa, že sa stalo niečo zlé. Dodal: "Dal som FAI päťstovku".

Zagratuloval som k výbornému výkonu, predsa na Slovensku nedávame triangle len tak bežne. Streda mala byť deň ako každý pracovný, ale toto mi nedalo pokoj. Akonáhle som prišiel domov, tak som pozrel Gcup, SHMÚ a nastavil budík na 5:00.

Streda 7:45 SELČ dorážam na letisko. Situácia vyzerala výborne, až na obavu z búrok kvôli veľkej instabilite aj vo vyšších vrstvách. S Dominom som bol už dohodnutý, že ideme na to so šestkami a skúsime niečo dlhšie. Triangel sme zamietli kvôli plánovaným TSA06, ale každopádne sme chceli využiť Nízke Tatry. Task setting som zveril do Dominových rúk a musím po…

DG-1001M

Piatok 5. novembra sa v Nitre objavil predvádzací kus samoštartu DG-1001M. Postupne sme si viacerí zvedavci vyskúšali, aké je to štartovať bez vlečnej a poviem vám, stojí to za to. Rovnako si to mohli vyskúšať účastníci sympózia hneď na druhý deň v Prievidzi. Toť pár fotiek z Nitry.