Preskočiť na hlavný obsah

Začiatok júla v znamení dlhých preletov

Počas prvých štyroch dní tohtoročného júla si veľa slovenských plachtárov prišlo na svoje. V prvom rade sa v Partizánskom začal obľúbený MAM s vysokou účasťou cca 50 závodníkov. Teraz sa už len dá konštatovať, že kto prišiel tento rok, urobil viac ako dobre, lebo ak si predstavujem dobré plachtárske počasie, tak to bolo určite práve to od uplynulej nedele do stredy tohto týždňa.

Keďže (výnimočne) k týmto šťastlivcom tento rok nepatrím :( snažil som sa aspoň čo-to dohnať mimosúťažným lietaním. V piatok sme sa s kolegom - teraz už bývalím juniorom Filipom, popri sérii lahodných ležiakov dohodli, že hneď ako cez víkend zoslabne vietor pod hodnotu 10m/s ideme na to, čo malo byť v už spomínanú nedeľu. V nedeľu ráno sme to pekne podľa dohody poskladali a začali hútať kam poletíme. Predpoveď vyzerala veľmi dobre pre Nitru, juh až po Dunaj, ale na sever to dávali iba po cca Partizánske až Prievidzu. Pasoval som sa do úlohy tasksettera a keďže som prepokladal, že sa budú tvoriť rady v smere sever-juh a že bude dlhý interval, zadeklarovali sme 520 neštandardne cez 5 otočiek. Kumuly sa začali robiť už okolo 9 a myslím, že o 10 už boli 4/8 rovnomerne usporiadaných kumulov od nevidím do nevidím. Štartovali sme o 10:45 do už dávno fungujúceho počasia, lebo samozrejme sme ako už štandardne nestíhali.  Pásku pretíname niečo pred 11. Rady sa síce podľa predpokladu moc nerobili, ale napriek tomu po vetre do Komárna ako nič, výšky základní cez 2000m qnh. Paráda. Proti 30-35km/h vetru to išlo na sever trocha pomalšie, ale keďže stúpania boli silné a výšky základní už cez 2100m qnh nebol žiaden probém. Jediné, čo nás prekvapilo bol kompletne celý grid v Partizánskom pekne usporiadaný na ploche pripravený štartovať. V tom čase sme už mali skoro 200km za sebou a to nehovorím o tom, že už my sme štartovali asi hodinu až hodinu a pol po začatí termiky. Ako sme sa vracali zo severnej otočky, vleky sa už začali a pri letisku sme vytočili solídnu štvorku spolu s Banánom na BM, zakývali sme a pokračovali smer Maďarská Republika. Takto nejako bez problémov to išlo celý čas. Na záver sme vytočili nad Chotínom do 2300m a vychutnali sme si 50km doklz. Pristátie o 16:30. Kumuly ešte vydržali do cca 17.30, takže fakt na naše pomery, extrémne dlhý interval. Napriek tomu, že sme ho celý nevyužili konštatujem, že trať bola postavené veľmi dobre. Predpoveď vyšla a na sever od Bánoviec/Prievidze sa počasie výrazne horšilo.


Nasledoval pracovný týžďeň a v pondelok a utorok ešte lepšie počasia. Spätne môžem povedať, že keby som si možno lepšie pozrel predpovede, pokúsil by som sa zobrať si nejaké to voľno, ale keby bolo keby... Každopádne za zmienku stojí hneď niekoľko letov. To že sa v Čechách trojuhoľníkuje nie je žiadna novinka, ale v pondelok tam uderili 2x FAI 750 na Cirruse a ASW-15. To je sila. A okrem toho Paľo Černý 1000km cez 3TP. V utorok Tibor Arpáš z Nitry 750km cez 3PT, čo je náš klubový rekord. Samozrejme bavíme sa všetko o deklarovaných tratiach. To som už nevydržal a napriek tomu, že na stredu predpoveď už nebola taká dobrá, chcel som zaletieť aspoň niečo.

V predpovedi sa stredu dávali síce dobré počasie na kopce a Oravu, avšak kratší interval, menej kumulov a hlavne cirry celý deň od Nitry na juh a západ s výhľadom zaťahovania oblohy cirrmi ďalej na sever k večeru. Ráno sme sa stretli na letisku 4 kusy plachtárov, všetko sme rýchlo pripravili a hypnotizovali sme webkamery a SeeYou. Váhal som medzi 500 a 600, tak som nakoniec zvolil 560km Zuberec - Tribeč - Veľký Bok. Čas plynul, kumuli žiadne, cirrov plná obloha. Vôbec to nevyzeralo dobre, ale proste som to musel risknúť. 11:15 - treba štartovať. Vytiahol som sa do 1400m nad letisko, preťal som pásku a pokračujem na trať. Po cca 15km podlietavam prvé chmárky. Skúšam točiť. Max 0,5m/s. Nevyzerá to dobre, skúšam ďalej. Konečne niekde severne od Zlatých Moraviec nalietavam 2m do 2000m qnh. Pod ďalším mrakom už po strop. Avšak to boli posledné 2 normálne kumuly a pred sebou už vidím iba čisto, sem tam chmárka. Nastala celkom paradoxná situácia. Totiž často sa stáva, že počasie vyzerá zo zeme veľmi dobre, ale v skutočnosti, sú slabé a rozbité stúpania. Tak tento deň bol úplne opačný. Prakticky skoro celý prelet to vyzeralo vizuálne slabo, miestami až zle, avšak stúpania fungovali úplne spolahlivo skoro pod každou chmárou a aj v čistom. Úplne bezproblémový let. Akurát na Nízkych boli od Ďumbiera smerom na východ pekné mraky. Veľký Bok som otočil o 16:15. Doklzové stúpanie na Kozích (a just ich tak budem volať, aj ked sa to Tiborovi F. nepáči!) a 78km doklz na optimále do Nitry pod už výraznou dekou vysokej oblačnosti.


Pristátie o 17:45. Pocitovo interval využitý na doraz.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Po-vianočná vlna 2019

Tento posledný decembrový víkend sa mi podarilo dostať do tej strašnej zimy hneď dva krát. Včera sme čakali celý deň na vlnu, ale zrejme labilný vzduch a následná termika nám prekazili plány. Na záver dňa som si aspoň hodinku polietal v termike/snehovej prehánke okolo letiska.

Dnes to už vyšlo. Štartovali sme okolo 10.00 a pri severo-východnom vetre sme nadviazali rovno nad mestom Nitra. Ďalej sme pokračovali proti vetru. Striedali sme preskoky a osmičkovanie na rotoroch. A tak sa nám podaril taký malý preletík na koniec roka :)

Photo: Dominik Jančik
Clublife 25-26. máj 2019

Uplynulý víkend sa v Nitre niesol v znamení výbornej plachtárskej nálady a v podstate aj celkom dobrého počasia. V sobotu to začínalo u nás trocha neskôr (cca 13.00), ale napriek tomu sme sa s Martinom "400" pustili spoločne do Fatranských a Tatranských kopcov. Základne na kopcoch v pekných 8000 ft. Škoda, že na Západných a Vysokých to nebolo trocha vyššie.
V nedeľu som sa už zúčastnil druhej disciplíny lokálneho plachtárskeho sústredenia. Očakávali sme veľa prehánok smerom na sever, tak sme stavili na kratšie trojuhoľníky na nížine. Počasie bolo o niečo slabšie ako v nedeľu, no napriek tomu sme si pekne polietali :)Nízke Tatry 14. apríl 2018

Krátky fotoreport zo zasnežených Nízkych Tatier. Výborné počasie, základne vysoko :)

Photo: Martin Šnirc
Photo: Martin Šnirc