Preskočiť na hlavný obsah

707 km - prvá sedemstovka

Záver apríla 2020 nám doprial výborné počasia vhodné na naozaj dlhé prelety. Táké o akých fantazírujeme vždy počas zimy, keď si stanovujeme tie najvyššie ciele. Len tri dni po peknej štvrtkovej 500vke to vyzeralo podľa všetkých predpovedí naozaj skvele, tak poďho prekonávať osobné rekordy. Už dlhšie som rozmýšľal, či by som stihol v dobrom počasí uletieť na štyristovke 700 km. Len necelý rok dozadu som nadobudol presvedčenie, že to pôjde. Dnes bol ideálny čas na prvý pokus.

Základom je, aby fungovala termika veľmi skoro aj u nás v Nitre. Pásku sme preťali o 10.21. Dostupy neboli ani zďaleka ako pred rokom, keď som odlietal v podobnom čase, ale termika celkom fungovala. Teda až kým sme sa o 11.00 nevyskytli cca v 800 m QNH nad "výbuchom". Vtedy to nevyzeralo moc dobre, ale našťastie sa nám podarilo nájsť stúpanie, dokonca celkom silné, takže sme sa ani výrazne nezasekali. O pár minút na to sa nám už nad prievidzkou Magurou podarilo prekročiť 2000 m QNH a v tom momente sa začala skutočná jazda. Časovo to vychádzalo, že ak všetko dobre pôjde, mohli by sme pristávať medzi 18.00 - 18.30, čo bolo skutočne reálne. Leteli sme štandardne s MŠ na štyristovkách a spolupráca išla veľmi dobre. Dá sa povedať, že takmer celý let prebiehal učebnicovo. Po pár hodinách sústredeného letu som na predposlednom ramene urobil výraznejšiu chybu a Martin mi uletel, čo ma dosť mrzelo, lebo sa schylovalo do rozhodujúcej fázy dňa. Nejakou štastnejšou náhodou sa mi ho podarilo opäť dobehnúť a na poslednú otočku na Orave sme už leteli opäť spolu. To bolo veľmi dôležité, lebo od Krivánskej Fatry sa v tom čase oblačnosť takmer úplne zliala a Orava ostala v tieni. Pustili sme sa do toho. Snažili sme sa držať pokiaľ možno výšku, tak sme točili každý meter, niekedy aj menej. Evidentne tam ani nič silnejšie nebolo. Vďaka tomu, že sme podržali výšku sa nám podarilo prekĺzať po otočke na slnko, na západný svah Suchého a tam sa nám opäť podarilo nastúpať. Domov to už bola zase parádna jazda, žiadne dramatické doklzy :) Vrátili sme sa o 17.59. Z Nitry sa odletelo celkovo, čo si pamätám, tak minimálne 11 preletov cez 500 km.

Nový cieľ: 750 km. Pôjde aj to.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozloženie síl pri zátačke s náklonom

Možno si mnohí z vás, ktorí ste absolvovali kurz pilota, po prečítaní nadpisu poviete, že čo nám tu chce autor v roku 2020 písať o tom ako lietadlá zatáčajú. Veď sme sa to všetci učili na prednáškach aerodynamiky a sú toho plné učebnice. Všetci predsa poznáme ten obrázok, kde je naklonené lietadlo a z jeho ťažiska smerujú šípky do všetkých možných strán a navzájom sa rušia vertikálne a horizontálne zložky síl. Navyše, je k tomu niekoľkostranový presvedčivý fyzikálny výklad ako dané sily vznikajú a čo sa pritom deje. V tomto príspevku sa venujem tomu, že veľa učebníc vysvetluje aerodynamiku zátačky nesprávne a pozrieme sa na to, čo sa v skutočnosti s lietadlom v náklone deje. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Učebnice sportovního letce. Príklad chybného znázornenia rozloženia síl. Zdroj: Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge. Videl som mnoho zdrojov, niektoré miešajú hrušky s jablkami, iné dokonca popisujú neexistujúce fyzikálne javy. Uvediem pár príkl

Lomnický a Gerlachovský štít

Jarný výlet do Vysokých Tatier dňa 22.4.2023❄. Lomnický štít zo severo-východnej strany. Skalnaté pleso naľavo. Na pravej strane Belianske Tatry, Zelené pleso a chata pri Zelenom plese. Gerlachovský štít. Pohľad smerom na západ.

Nízke Tatry 23. apríl 2020

Dnes sme si s Martinom švihli tímových 540km cez Minčol (Kubínska hoľa), Drážovce (pri Nitre) a Demänovú v Nízkych . Ešte to chcelo tak 100km navyše keďže sme pristávali už okolo 16:30, ale aj tak super prelet. Okrem samotných Nízkych Tatier takmer čisto, iba po hrebeňoch sa robili chmárky a pod nimi silné stúpania.